Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info

Perly autopriemyslu ČSSR: To najlepšie z domácej kuchyne

LEGENDY SOCIALIZMU    V Československu vzniklo za socializmu niekoľko pozoruhodných automobilov, ktoré sa dnes tešia u zberateľov obrovskej obľube. Nemáme sa za čo hanbiť.
15 21 príspevkov 20.08.2012 / Marián Balog

Obdobie pred revolúciou zdanlivo vývoju automobilov v Československu neprialo. Plánované hospodárstvo nie je úplne úrodnou pôdou pre priekopnícke riešenia, ktoré by obdivoval celý svet. Napriek tomu u nás za totality vzniklo niekoľko veľmi zaujímavých automobilov. Ponúkame vám vzorkovník štovorkolesových klenotov ČSSR.

Nenávidená a milovaná 603

Začneme dobre známou klasikou. Šesťstotrojku pozná hádam každý, no mnohí ju neprávom považujú výlučne za symbol totality. Je to logické, keďže čierne Tatry rozvážali štátnych papalášov. Aerodynamické vozidlo je však aj nositeľom nesporných kvalít a ak odfiltrujeme spojitosť s režimom, Čechoslováci mali byť na čo hrdí.

TIP: Legendárne autá socializmu: Na čom sme jazdili pred rokom 1989?

Tatra 603 pokračovala v tradícii prúdnicových tvarov, ktoré kopřivnickým výrobkom prischli zásluhou Hansa Ledwinku v medzivojnovom období. Evolúciou od typu 77 cez typ 87 sa učebnica aerodynamiky na kolesách dostala do päťdesiatych rokov.

Tatra 603 mala atypické usporiadanie svetlometov, to však pri modernizácii zmizlo 15 fotografií v galérii Tatra 603 mala atypické usporiadanie svetlometov, to však pri modernizácii zmizlo

Tatra 603 pôvodne ani nemala existovať, keďže luxusné automobily mali krajiny východného bloku odoberať od Sovietskeho zväzu. Konštruktérsky tím Tatry však popri svojej práci na nákladných automobiloch potajomky vyvíjal aj osobné vozidlo, ktorých línia bola prerušená po ukončení výroby Tatraplanu v roku 1952. Keď nastali problémy s dodávkou sovietskych korábov, zrazu partizánske vývojové práce dostali od politikov požehnanie.

Tatra 603 mala výstavnú premiéru v roku 1955 v Brne, no jej výroba sa v zastaranom závode rozbiehala len veľmi pomaly. Pod zadnou kapotou prúdnicovej karosérie bol uložený vzduchom chladený motor V8 s objemom 2,5 litra, ktorý počas dvadsiatich rokov výroby zosilnel z pôvodných 73 na 77 kW (z 99 na 105 k).

Limuzína so vzduchom chladeným osemvalcom bola v roku 1973 prvým československým autom s bezkontaktným elektronickým zapaľovaním 15 fotografií v galérii Limuzína so vzduchom chladeným osemvalcom bola v roku 1973 prvým československým autom s bezkontaktným elektronickým zapaľovaním

Najväčších zmien sa karoséria Tatry 603 dočkala pri prvom facelifte, ktorý zmenil predné čelo z trojsvetlometovej koncepcie na štvorsvetlovú. Ďalšie markantné vylepšenia počas života šesťstotrojky zahŕňajú napríklad zväčšený rozchod zadných kolies či vyššie čelné sklo. Prechod od šesťsedadlového interiéru na päťsedadlový si vyžiadala nová legislatíva, ktorá vyžadovala povinne bezpečnostné pásy pre predných pasažierov. Celkovo sa do roku 1975 vyrobilo cez 20 000 kusov Tatry 603 prevažne v čiernej farbe. Jeden biely exemplár údajne vlastní aj Fidel Castro.

Variácia na tému Tatra 613. Vignale dodal tri prototypy, z toho jeden mal karosériu kupé 15 fotografií v galérii Variácia na tému Tatra 613. Vignale dodal tri prototypy, z toho jeden mal karosériu kupé

Pri hľadaní skutočných klenotov československého autopriemyslu stojí určite za zmienku aj ďalšia Tatra, kupé 613 Vignale. Bohužiaľ ide iba o prototyp, ktorý  vyrobil Vignale ako vzorku pre Tatru spolu so sedanmi, no sériová výroba mu nebola súdená. Navyše sa počas testovania stretol so stromom a bol na odpis. Začiatkom osemdesiatych rokov však bol vrak opravený a zostal vyčítavým pamätníkom toho, čo mohlo byť.

Športové kupé, nech sa páči!

Zaujímavé kúsky má na svojom konte aj druhý výrobca automobilov z bývalého Československa. Nechajme teraz bokom legendárne kupé Škoda 110 R, či Rapid/Garde a venujme sa iným Škodovkám. Skutočnou perličkou je príťažlivé kupé Škoda 1100 GT, ktoré vzniklo vo Výskumnom ústave motorových vozidiel (VÚMV) na báze sériovej Škody 110.

Dizajn Škody 1100 GT mnohí považovali za kópiu Saabu Sonett 15 fotografií v galérii Dizajn Škody 1100 GT mnohí považovali za kópiu Saabu Sonett

Výborné ohlasy získaval extrémne nízky automobil (1 125 mm) s motorom vzadu na domácich ale aj zahraničných výstavách, napríklad na autosalóne v Ženeve. Športiačik s laminátovou karosériou však Mladej Boleslavi nezavoňal napriek tomu, že prototyp bol v podstate bezchybný a bezo zmien prichystaný na sériovú výrobu.

Aj keď ho oficiálne miesta odmietli, existuje viac než jeden exemplár. Nadšenci odkúpili formy laminátových dielov karosérie a po úpravách vzniklo niekoľko kusov. Údajne bolo postavených individuálne sedem exemplárov.

Embéčka ako z Ameriky

Ďalšia rarita s okrídleným šípom pochádza zo skoršieho obdobia ako kupé 1100 GT. Ide o dvojdverovú verziu klasickej embéčky s označením 1000/1100 MBX, na ktorú si dnes už iba málokto spomenie. Medzi nadšencami však má dobré meno a jej hodnota je niekoľkonásobne vyššia než hodnota štvordverovej verzie.

MBX bola najdrahšou verziou embéčky a ňou aj zostala 15 fotografií v galérii MBX bola najdrahšou verziou embéčky a ňou aj zostala

Verzia MBX sa vyrábala v rokoch 1966 až 1969, kedy sa skončila produkcia modelu 1000/1100 MB. Predná a zadná časť je identická so štvordverovou masovkou, no zaujímavé je riešenie prostrednej časti. MBX má iba jeden pár dverí a úplne absentuje B-stĺpik. Išlo o drahšiu a luxusnejšiu verziu, preto je interiér prebraný z prevedenia de luxe. Vzadu sa nachádzal litrový štvorvalec (1000 MBX) s dvoma karburátormi, ktorý podával výkon 38 kW (52 k). V roku 1968 dostalo MBX silnejší motor s objemom 1 107 cm3, čím sa označenie zmenilo na 1100 MBX.

Celkovo sa vyrobilo 2 517 kusov. Mnohé z nich zahubil zub času, keďže absencia B-stĺpika znižovala tuhosť karosérie. Z produkcie viac než 440 000 kusov embéčky tvorí dvojdverový sedan iba zlomok.

Nenarodené dieťa Škody

Škoda splodila aj počas totality množstvo prototypov, no asi najzaujímavejším je typ 720, ktorého ambície boli umŕtvené tesne pred schválením sériovej výroby. Škoda 720 mala otvoriť novú éru v histórii automobilky. Po niekoľkých desaťročiach sa Škoda chystala vrátiť k umiestneniu motora vpredu a pohonu zadnej nápravy, aj  keď v skutočnosti túto koncepciu neopustila vďaka výrobe Octavie Combi do roku 1971. Škoda 720 však mala priniesť novú úroveň motorizmu v Československu.

Prototyp Škody 720 je neoddeliteľne spojený s výstavbou Bratislavských automobilových závodov (BAZ) v Devínskej Novej Vsi. Pôvodne sa tam mali vyrábať automobily strednej triedy v spolupráci s Alfou Romeo. Napokon sa plány zmenili a uvažovalo sa o výrobe Škody 720, no aj z tohto zámeru nakoniec nebolo nič. Produkcia Škody 720 zostala pri niekoľkých prototypoch, z ktorých do dnešného dňa prežili pravdepodobne iba tri.

Niektoré dizajnové prvky Škody 720 sa premietli aj do nástupcu Škody 100/110, typu 105/120 15 fotografií v galérii Niektoré dizajnové prvky Škody 720 sa premietli aj do nástupcu Škody 100/110, typu 105/120

Vývoj Škody 720 sa začal ešte v roku 1967 a po niekoľkých dizajnových fázach bola štylistika automobilu zverená do rúk Giorgetta Giugiara. Výroba sa mala začať v roku 1973. V pláne boli dve motorizácie. Slabšia tisícdvestovka mala výkon asi 49 kW (66 k), silnejšia tisícpäťstovka asi 63 kW (85 k). Moderný automobil mal dostať dokonca aj protiblokovací systém, klimatizáciu a automatickú prevodovku.

Proti sériovej výrobe Škody 720 sa však postavilo viacero okolností. Povráva sa, že sa tento projekt nepáčil nášmu sovietskemu bratovi. No nemusí to byť pravda, keďže sovieti nedokázali uspokojiť dopyt po svojom žiguláku a posila v podobe novej Škody 720 by sa im hodila. Ako ďalší dôvod sa uvádza kompletná výmena kompetentných v období normalizácie (po auguste 1968) a nechuť nového vedenia projekt dokončiť. Ako tretí dôvod sa uvádza vyschnutie finančných zdrojov z dôvodu orientácie na industrializáciu Slovenska. Nech je to akokoľvek, projekt Škody 720 definitívne „zakapal“, čo je naozaj škoda.

Drahá československá klasika

Všetky spomínané automobily majú dnes, ak sú v bezchybnom stave, veľmi vysokú hodnotu. Samozrejme prototypy sú ešte drahšie, keďže ich početnosť sa počíta takpovediac na prstoch jednej ruky. No aj československé sériovky ako embéčka či šesťstotrojka vie vytiahnuť z vrecka kupujúceho poľahky desaťtisíc eur.


Najnovšie články
Online evidencia áut sa spúšťa 1. apríla

Nemecký parlament dnes definitívne schválil spoplatnenie diaľnic pre osobné vozidlá. Okrem toho včera schválil aj zmeny týkajúce sa mýta...

Za nemecké diaľnice zaplatíme menej

PCMA Rus je spoločným podnikom automobiliek Peugeot a Mitsubishi. Fabriku má v Kaluge južne od Moskvy. Okrem dočasného zastavenia výroby plánuje vedenie...

Výrobu áut  v Rusku prerušuje ďalší závod

Projekt zameraný na stavebno-bezpečnostné opatrenia na cestách I. triedy sa uskutoční v tomto roku na 23 kritických úsekoch ciest v dĺžke 168 kilometrov...

Cesty I. triedy čaká modernizácia

Zisky automobilového priemyslu vo svete dosiahli vlani rekordnú výšku 127 miliárd dolárov. Najviac k tomuto vývoju prispeli Čína a USA, ako...

Rok 2014 v znamení rekordov

Riaditeľ NDS avizoval, že diaľničná sieť bude naozaj sieťou. Diaľničiari sa podľa neho viac zameriavajú aj na bezpečnostné opatrenia.

Výstavba diaľnic má prekonať rekordy

Ľudia robia chyby a nanešťastie sa nevyhýbajú ani technikom STK a emisných kontrol. Poradíme vám, ako a kde môžete podať sťažnosť na ich...

Ako sa sťažovať na technika pri STK a EK
Aktuality.sk Šport.sk Mobilmánia.sk Živé.sk Čas.sk Adam.sk

Druhý pilot havarovaného nemeckého Airbusu, ktorý zrejme zámerne spôsobil tragédiu vo francúzskych Alpách s celkove 150 vyhasnutými životmi, bol...

Andreas Lubitz mal veľké problémy so zrakom, píšu nemecké médiá

Dve čísla a jedna SIM karta. Takúto novinku dnes predstavil operátor Telekom.

Telekom: Virtuálne číslo za 3 eurá

Dôvody, prečo na poslednú chvíľu zrušiť svadbu alebo pred oltárom povedať NIE, môžu byť skutočne rôzne. Počuli ste však o niekom, kto sobáš zrušil...

Keď zbadal nevestu, šiel sa zabiť!

Hoci úplná väčšina Severokórejcov hladuje a milióny obyvateľov KĽDR dokonca trpia hladomorom, diktátor Kim Čong-un stále tlstne.

V KĽDR hladujú, ale Kim je vypasený od špičkových šéfkuchárov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×