Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info

Oslavy a rozlúčky: Fiat 500, BMW M3, Chevrolet WTCC a Artega

SPRAVODAJSKÝ SÚHRN   Fiat 500 chystá oslavu piatych narodenín, BMW M3 sa zas pomaly ale isto blíži k derniére. So šampionátom WTCC sa lúči značka Chevrolet a malý výrobca Artega zbankrotoval.

Artega krachuje

Nemecký výrobca športových automobilov Artega vyhlásil Bankrot. Dôvodom je platobná neschopnosť. Donedávna však ešte vyhliadky mini automobilky vyzerali celkom ružovo, keďže seriózny záujem javil ázijský investor s plnými vreckami, ktorý mal zaručiť finančnú injekciu. Vyjednávanie stroskotalo päť minút pred dvanástou.

V plánoch Artegy bola aj elektrická verzia kupé GT s názvom SE 15 fotografií v galérii V plánoch Artegy bola aj elektrická verzia kupé GT s názvom SE

Spoločnosť Artega založil v roku 2006 Klaus Dieter Frers. Prvým a jediným modelom značky bolo vozidlo GT, ktoré sa vyrábalo od roku 2009. Poháňal ho v strede uložený motor VW s objemom 3,6 litra a výkonom 220 kW (300 k). Začiatkom roka 2010 Artegu kúpil mexická skupina Tresalia Capital (konečne názov korešpondoval s pôvodom majiteľa), no po viac než dvoch rokoch spoločnosť z Delbrücku bankrotuje. Nič však ešte nie je stratené, hľadajú sa ďalší investori, ktorí by mladého výrobcu športiakov zachránili.

Mimochodom, najčerstvejšie správy hovoria o tom, že bankrot vyhlásila aj znovuzrodená značka DeTomaso.

BMW M3 Lime Rock Park Edition: Okruhová mašina na rozlúčku

BMW oznámilo, že pre Severnú Ameriku chystá rozlúčkovú limitovanú edíciu kupé M3, ktorá ponesie názov pretekárskeho okruhu Lime Rock Park. Okrem názvu dostane M3 aj pretekárske gény okruhu. BMW postaví iba 200 kusov a základná cena je stanovená na 70 100 dolárov (56 600 eur). Výrobca zdôrazňuje, že Európa môže na Lime Rock park Edition rovno zabudnúť.

K americkým zákazníkom sa M3 Lime Rock Park Edition dostane v septembri 15 fotografií v galérii K americkým zákazníkom sa M3 Lime Rock Park Edition dostane v septembri

TIP: ATT-TEC BMW M3: 520 čiernych plnokrvníkov

Súčasťou špeciálnej edície oranžový lak z programu Individual, látkové sedadlá, Competition Package s 19-palcovými diskami, karbónové doplnky vrátane strechy a ďalšie drobnosti. Za príplatok si bude možné objednať rôzne tematické balíky, M-DCT prevodovku, vyhrievané sedadlá, v obmedzenom počte aj čierne disky a mnoho ďalších príjemností. Z konfigurátora je vylúčené strešné okno a farebnosť interiéru okrem čiernej. Žiadny z dílerov nedostane k dispozícii viac než jeden kus.

Chevrolet opúšťa WTCC

Prišiel, videl, zvíťazil, odišiel. Takto by sa dal parafrázovať známy Cézarov výrok v prípade účinkovania Chevroletu v šampionáte WTCC, ktorý mimochodom nedávno zavítal aj na Slovensko. Dôvodom odchodu tímu Chevrolet nie je slabá výkonnosť, veď má zatiaľ na konte dva tituly jazdcov a dva tituly medzi konštruktérmi. Rozhodnutie o odchode z WTCC zrejme zapríčinili, ako inak, peniaze. Účinkovanie v populárnom šampionáte asi neprinieslo želané ovocie v podobe lepších predajov na krízou zmietanom európskom trhu. Oficiálne však Chevrolet svoje rozhodnutie nezdôvodnil.

Chevrolet má vo vitríne dva tituly z WTCC, na tretí má už nachystané miesto 15 fotografií v galérii Chevrolet má vo vitríne dva tituly z WTCC, na tretí má už nachystané miesto

Chevrolet vstúpil do WTCC v roku 2005 s vozidlom Lacetti, v roku 2009 ho nahradil Cruze, ktorý získal v sezónach 2010 a 2011 konštruktérske aj jazdecké tituly (Yvan Muller). V aktuálnej sezóne 2012 to zatiaľ nevyzerá ináč. Po siedmich víkendoch vedie Muller pred tímovým kolegom Robom Huffom a na čele výrobcov sídli Chevrolet s pohodlným náskokom. Vyzerá to teda tak, že Chevrolet ukončí kariéru vo WTCC s ďalším double.

Mitsubishi ide po luxuse modelmi Proudia a Dignity

Veľmi zvláštne názvy si vybralo Mitsubishi pre svoje nové luxusné dvojičky. Pardon, dvojmodel nepochádza od Mitsubishi, ale jeho pôvod treba hľadať v Nissane, konkrétne u Infiniti. Ide totiž o slabulinko upravené Infiniti M respektíve jeho predĺženú verziu. Kratšia verzia sa pýši názvom Proudia, ktorý vznikol spojením anglických výrazov „proud“ (hrdý) a „diamond“. Dignity saz v preklade znamená vznešenosť.

Hrdosť, diamanty a vznešenosť v podaní Infiniti 15 Hrdosť, diamanty a vznešenosť v podaní Infiniti Hrdosť, diamanty a vznešenosť v podaní Infiniti 15 Hrdosť, diamanty a vznešenosť v podaní Infiniti
Hrdosť, diamanty a vznešenosť v podaní Infiniti

TIP: Mitsubishi Outlander: Koniec stíhačky, začiatok globalizácie

Proudiu poháňajú šesťvalce s objemom 2,5 (165 kW/225 k) alebo 3,7 litra (245 kW/333 k)a pri silnejšej jednotke je na výber pohon zadných alebo všetkých kolies. Dlhšiu verziu (+150 mm) poháňa hybridná sústava z Infiniti M35h s výkonom 268 kW (364 k). Prerod z Infiniti na Mitsubishi zahŕňa jemne zmenenú mriežku chladiča a oba nárazníky. Nové luxusné „Infitsubishi“ sa predávajú v Japonsku za ceny od asi 40 000 eur, respektíve pri luxusnejšom a dlhšom Dignity od 85 000 eur.

Päťstovka oslavuje päť rokov

Už je to päť rokov, čo naše cesty rozveseľuje moderná inkarnácia Fiatu 500. Po novom nie je jej úlohou postaviť na kolesá Taliansko a Európu, ale ponúknuť zákazníkom štýlovú alternatívu k praktickej a lacnej Pande. Päťstovka sa pri svojej misii stretla s veľkým pochopením, čo je po piatich rokoch dôvod na oslavu.

Narodeninové edície päťstovky sa možno objavia aj na ďalších trhoch 15 fotografií v galérii Narodeninové edície päťstovky sa možno objavia aj na ďalších trhoch

Nemecký Fiat pripravil edíciu 555 kusov modelov 500 a 500C s názvom Happy Birthday. Ceny štartujú od 12 900 eur za hardtop a 15 400 eur za polokabrio 500C. Narodeninový balíček obsahuje napríklad biele exteriérové prvky, klimatizáciu, elektrické ovládanie okien a spätných zrkadiel, chrómované prvky interiéru a rádio s CD a MP3. Na výber sú dve pohonné jednotky: štvorvalec 1.2 (51 kW/69 k) a dvojvalec 0.9 TwinAir (63 kW/85 k).

„Trabantizacia” výroby áut na vzostupe

Viete, že Trabant je BMV? Bakelitové motorové vozidlo. Takéto a podobné vtipy o Trabantoch vznikali ako na bežiacom páse. Lenže dnes už plasty prestávajú byť predmetom výsmechu a ich úloha v modernej výrobe áut rastie.

Odborníci predpokladajú, že „trabantizácia” automobilovej výroby bude pokračovať. Súčasné autá pozostávajú z 15 percent z plastov a odborníci predpokladajú, že tento podiel sa do roku 2020 zvýši na 25 percent. Podľa Financial Times Deutschland (FTD) v jednom aute sa nachádza 150 až 200 kg plastov, čo zodpovedá hodnote zhruba 330 eur.

Ilustračná snímka. Zdroj: BMW 15 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: BMW

Budúcnosť plastov potvrdzuje aj štúdia konzultačnej spoločnosti McKinsey, podľa ktorej automobilky budú musieť do roku 2030 zvýšiť podiel odľahčených materiálov zo súčasných 30 na 70 percent. Iba takýmto spôsobom je možné znížiť neustále narastajúcu hmotnosť moderných áut, pod ktorú sa podľa FTD podpisujú najmä zvyšujúce sa nároky na bezpečnosť. Pritom zníženie hmotnosti auta o 100 kg znamená pokles spotreby zhruba o 0,4 l a nižšia spotreba predstavuje aj nižšie emisie CO2.

Hoci sa čoraz viac hovorí aj o uhlíkovom vlákne, jeho hromadnému rozšíreniu bráni vysoká cena Trojvalec 1.2 VTi aj pre Citroën C3 a DS3 15 fotografií v galérii Hoci sa čoraz viac hovorí aj o uhlíkovom vlákne, jeho hromadnému rozšíreniu bráni vysoká cena Trojvalec 1.2 VTi aj pre Citroën C3 a DS3

Trojvalec 1.2 VTi aj pre Citroën C3 a DS3

Koncern PSA Peugeot Citroën rozširuje ponuku modelov, poháňaných novým benzínovým trojvalcom 1.2 VTi. Po Peugeote 208, ktorý ho dostal ako prvý, príde aj pod kapotu oboch príbuzných malých Citroënov: C3 aj DS3. Atmosférický agregát s variabilným časovaním ventilov má vo výkonovej verzii 60 kW (82 k) pri oboch malých dvojšípoch dosiahnuť zhodnú spotrebu iba 4,5 l/100 km.

Citroën C3 aj DS3 (na obrázku) s novým benzínovým trojvalcom bude v predaji od jesene tohto roku 15 fotografií v galérii Citroën C3 aj DS3 (na obrázku) s novým benzínovým trojvalcom bude v predaji od jesene tohto roku

Tak C3, ako aj DS3, majú s novým motorom avizovanú rovnakú akceleráciu na stovku za 12,3 sekundy a maximálnu rýchlosť 172 km/h. Pre C3 sú to adekvátne hodnoty nového základného pohonu (namiesto odchádzajúceho 1.4 55 kW). Pri DS3, ktoré má predstavovať imidžovejšiu a aj športovejšiu alternatívu, nám však toto rozšírenie pohonného spektra smerom dolu príde ako rozhodnutie vynútené byrokratickým tlakom euroštruktúr na znižovanie emisií CO2. A to visí vo vzduchu hrozba ešte menšieho, iba litrového trojvalca s výkonom 50 kW (68 k)....

Informácie uvedené v spravodajskom prehľade sú potvrdené a overené priamo spoločnosťami, alebo dôveryhodnými zahraničnými zdrojmi.

Na článku spolupracoval Ladislav Malák, Marek Pokrývka, Soňa Zverková


Najnovšie články
Komárom bude vyrábať dielce pre autá

Ani nie po týždni sa americké úrady rozhodli prinútiť spoločnosť Takata rozšíriť zvolávanie airbagov na celú krajinu. Ak tak tak výrobca neučiní, hrozia mu...

Celonárodná zvolávačka airbagov

Výsledok súťaže priniesol nižšiu cenu než bola pôvodne odhadovaná. Diaľničiari pôvodne náklady na štúdiu realizovateľnosti vyčíslili na 350-tisíc.

Štúdia R7 po Lučenec vyjde na 235 348 eur

Lyže na streche auta sa dajú prevážať v otvorenom nosiči aj uzavretom boxe. Aký to má vplyv na spotrebu a aké ďalšie faktory môžu ovplyvniť voľbu nosiča?

Ako voziť lyže na streche auta

Opel po 52 rokoch zatvára továreň v Bochume. Kým na vrchole produkcie tu pracovalo 20 000 ľudí, dnes ich je len zlomok. Vzhľadom na svoj vek budú mať...

Opel končí výrobu v Bochume

Odstavené prívesné vozíky dokážu poriadne nasrdiť motoristov zúfalo hľadajúcich voľné parkovacie miesta. Pre tých, ktorým stojace prívesy prekážajú, však...

Problémy s odstaveným prívesom na parkovisku

Koľko bude stáť najpopulárnejšie auto Slovákov? Pozrite si detailný prehľad motorov, výbav i cien jednotlivých modelov.

Poznáme ceny novej Škody Fabia
Aktuality.sk Šport.sk Mobilmánia.sk Živé.sk Čas.sk Adam.sk

Slovenský hokejový útočník Marcel Hossa pomohol jedným gólom k víťazstvu Dinama Riga v piatkovom zápase KHL nad Amurom Chabarovsk 3:1.

Marcel Hossa skóroval, Slovan spadol na posledné miesto

Smartfón nižšej strednej triedy s dobre vyladeným systémom Android a podporou LTE. V akciách operátorov je už za euro aj pre nižšie paušály.

Lacné LG operátori milujú (test)

Vtipná, originálna, výrečná... Tak všetci poznáme obľúbenú moderátorku. Nasledujúce video je však dôkazom, že aj Adela občas stratí reč.

VIDEO: Adela pri umelkyni stratila reč

Trpeli infekciami a kĺby im deformovala náročná manuálna práca. Takto ťažko žili naši predkovia v 12. až 18. storočí.

Čo prezradili kosti starých Bratislavčanov?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×