Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info

Test Honda CR-V 2.2 i-DTEC: Veselý umieráčik

Tretia generácia Hondy CR-V to má zrátané, na jeseň príde nástupca. Ak si kladiete otázku, prečo sme do testu zvolili model, ktorý je už takmer neaktuálny, odpoveď je veľmi jednoduchá: práve preto.
24 1 príspevok 15.06.2012 / Ladislav Malák

Terajšej generácii Hondy CR-V začala zvoniť hrana už pred koncom minulého roku, keď sa jej nástupca ukázal na domácej pôde v Japonsku. Nastalo zoškrabanie laku aj chrómu z niektorých dielov a výsledok sa prezentoval s nálepkou „prototyp CR-V číslo štyri pre Európu“, na jar v Ženeve. Znovu sa pýtate „tak prepánajána prečo trojka, keď už je pasé“? OK, v poriadku, odpovieme podrobnejšie.

Aj tie najvýraznejšie tvary sa časom opozerajú a dnes už asi nikto nehíka nad siluetou kabíny Porsche 911, ktorú si požičali dizajnéri Hondy pri tvarovaní bočných okien CR-V 24 fotografií v galérii Aj tie najvýraznejšie tvary sa časom opozerajú a dnes už asi nikto nehíka nad siluetou kabíny Porsche 911, ktorú si požičali dizajnéri Hondy pri tvarovaní bočných okien CR-V

Sledovanie toho najnovšieho diania v automobilovom svete môže byť veľmi vzrušujúce a zábavné. Veď keby nebolo, ani my by sme to nerobili. Lenže keď sa človek pozerá na kúpu auta cez pragmaticky neružové okuliare, aktualita modelu vôbec nemusí zohrávať hlavnú úlohu. Možno k nim nepatríte, my ale vieme, že je dosť takých, čo vyslovene striehnu na vychytávky tesne pred generačnou výmenou a vedia, čo robia....

Myšací kožúšok

Keď sa tretia generácia rozlúčila s krabicovými tvarmi druhej a priniesla odvážnu siluetu bočných okien v štýle Porsche 911 (dizajnéri Hondy sa touto inšpiráciou nikdy netajili....), podaktorí jačali blahom, iných naopak obchádzali vomitózne stavy. Lenže šesť rokov je dlhá doba a polarizačné činidlo sa dávno vyparilo. Dnes už Hondu CR-V číslo väčšina Európy vníma ako sivú myšku. Tento fakt vás ale môže aj tešiť, napríklad vtedy, keď zámerne nechcete „novým“ autom klať oči závistlivým susedom.

Rozmery, hmotnosti a objemy 
Dĺžka
4570 mm
Šírka
1820 mm
Výška
1675 mm
Rázvor náprav
2630 mm
Pohotovostná hmotnosť
1647 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
1722 kg
Užitočná hmotnosť
513 kg
Celková hmotnosť
2160 kg
Objem batožinového priestoru (VDA)
524/1532 l
Objem palivovej nádrže
58 l

Ani interiér vás na vzhľad nemá veľmi čím oslepiť. Na druhej strane si ale na svoje prídu všetci milovníci decentnosti. Iritoval vás kozmický kokpit predošlého Civicu? Tak potom učebnicu pragmatickej jednoduchosti a ergonomickej účelnosti menom CR-V musíte milovať. Prekáža vám, že väčšina plastov je tvrdá ako topánky odpísaných mafiánskych obchodných partnerov? Kašlite na to, aspoň sa ľahšie udržiavajú. Teda tie plasty, nie tie topánky. Podčiarknuté a zrátané: interiér je síce nie príliš efektne, ale zato efektívne kvalitný.

Tvrdé plasty? Áno.... Nudný dizajn? Áno.... A čo tak prehľadné ovládanie a dobrá ergonómia? Rozhodne áno! 24 fotografií v galérii Tvrdé plasty? Áno.... Nudný dizajn? Áno.... A čo tak prehľadné ovládanie a dobrá ergonómia? Rozhodne áno!

Jednou z vychytávok testovanej Hondy CR-V na poslednom ťažení boli sedadlá so stredmi potiahnutými Alcantarou, a to prosím pekne bez nutnosti priplácať, čo ako je tento „syntetický semiš“ drahý. Navyše, voľkali sme si aj na samotných sedadlách s výbornou bočnou oporou a dobre dimenzovanou tvrdosťou výplne. Akurát tie predné lakťové opierky by sme poprosili pri novej generácii o trošku predĺžiť.

Priestorovo cé-er-véčko nezostarlo ani o deň. Dnes ani u podstatne mladších kompaktných SUV nemáte automatickú garanciu, že za seba s rezervou posadíte dvakrát 185 cm. A už vôbec vám zďaleka nie všetci vedia zaručiť kufor z exkluzívneho klubu „500+“. Honda CR-V pridá ešte 24 litrov navyše.

Test Honda CR-V 2.2 i-DTEC 24 Test Honda CR-V 2.2 i-DTEC Test Honda CR-V 2.2 i-DTEC 24 Test Honda CR-V 2.2 i-DTEC Test Honda CR-V 2.2 i-DTEC 24 Test Honda CR-V 2.2 i-DTEC
Variabilita zadného radu sedadiel a batožinového priestoru si ani po rokoch nenašla medzi kompaktnými SUV veľa konkurentov

A hlavne: kufor je mimoriadne variabilný vďaka možnosti meniť sklon zadného operadla, pozdĺžne posúvať celé jednotlivé časti zadného sedadla alebo ho po segmentoch či vcelku vyklopiť dopredu k predným sedadlám. Na tento level za celý čas nielenže nedorástli mnohí konkurenti zo segmentu SUV, ale ešte stále sa s nimi CR-V môže smelo strkať aj medzi priestorových špecialistov kategórie MPV. A nielen kufrom, ale aj arzenálom odkladacích priestorov.

Takmer nestarnúca technika

Honde veru trvalo dosť dlho, kým našla v slovníku cudzích slov termín „diesel“ a ešte dlhšie, kým ho priniesla do svojich áut. Ale čakanie stálo za to. Potvrdia vám to aj majitelia Hondy CR-V, ktorí nedajú na dvadvojku i-DTEC dopustiť. Je kultúrna, na potreby takéhoto auta dostatočne silná, akurát odfiltrovanie prenosu hluku a vibrácií do kabíny si už tak trochu pýta novú generáciu.

Motor a pohonný systém 
Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
2199 cm3
Max. výkon
110 kW/150 k
pri otáčkach
4000/min
Max. krútiaci moment
350 Nm
pri otáčkach
2000-2750/min
Palivo
nafta
Pohon
všetky štyri kolesá
Prevodovka
6-stupňová manuálna

Svoju silu vám motor 2.2 i-DTEC v subjektívnom vnímaní predvedie možno ešte zamak výraznejšie, než by ste to čakali od jeho objektívnych parametrov. Čiastočne za to môže pomerne strmý nástup ťahu od dvoch tisíc otáčok, ale aj sprevodovanie, ktoré nahráva skôr akcelerácii a pružnosti, než šetrnej rýchlej jazde stabilným tempom.

Spotreba 
Mesto - normovaná
8,0 l/100 km
Mimo mesta - normovaná
5,6 l/100 km
Kombinovaná - normovaná
6,5 l/100 km
Mesto - počas testu
8,2 l/100 km
Diaľnica - počas testu
8,5 l/100 km
Priemer testu
7,4 l/100 km

Konkretizujme: pri povolenom diaľničnom maxime ukazoval otáčkomer nejakých 2600, čo na auto danej veľkosti a hmotnosti so šiestimi prevodmi nie je práve málo. Výsledok sa aj adekvátne prejavil na spotrebe: v tomto režime počítajte s hodnotou okolo osem a pol litra. Opačným extrémom bolo ustálené okreskové tempo, kedy motoru stačilo do 5 a pol litra. Celkovo sme natestovali slušný priemer 7,4 l/100 km.

Výborné umiestnenie blízko pri volante, presné jasne definované dráhy chodu. Ak nebude manuálna prevodovky nástupcu o triedu horšia, tak bude stále dosť dobrá 24 fotografií v galérii Výborné umiestnenie blízko pri volante, presné jasne definované dráhy chodu. Ak nebude manuálna prevodovky nástupcu o triedu horšia, tak bude stále dosť dobrá

Aktuálne CR-V má trvalý pohon 4x4, teda trvalý v tom zmysle, že si ho neviete zapnúť vy, ale sa pripája sám. A pripája sa síce až pri zaregistrovaní preklzu prednej nápravy, ale zato zo systémov tohto druhu patrí k najrýchlejším. Proaktívny Haldex 4 to síce nie je, bežný občan otec či občianka matka to však ani nezaregistrujú a budú si užívať základnú pridanú hodnotu takejto štvorkolky: efektívne prenesený pohon na cestu.

Posilňovač možno nemyslí na najjemnejšie ženské rúčky, všetkých ostatných však riadenie poteší presnosťou a slušnou komunikatívnosťou 24 fotografií v galérii Posilňovač možno nemyslí na najjemnejšie ženské rúčky, všetkých ostatných však riadenie poteší presnosťou a slušnou komunikatívnosťou

Jazdnými vlastnosťami je CR-V poctivý Japonec, ale z tých pokojnejších, komfortnejších. Bezpečnostné rezervy jeho podvozka sú pre bežnú aj mierne dynamickú jazdu viac než dostatočné. A keby ste sa do toho chceli predsa len občas trošku viac oprieť, tak si povedzme prezujte zo štandardných sedemnástok na osemnástky. Komfort pruženia sa síce zhorší z veľmi dobrého na „iba“ dobrý, pre jazdné vlastnosti to ale môže byť naopak cenný upgrade.

Parádna rakvička

Hondy na našom trhu nemajú vo zvyku púšťať sa do zúrivých cenových šarvátok. Majú svoj slušný kvalitatívny štandard, na ktorý lákajú kunčaftov, ochotných prihodiť pár drobných navyše. A z času na čas si prilepšia nejakou tou zľavou, či akciou. Platí to aj pre výbehové CR-V, ktoré ponúka zaujímavý pohľad do cenníka.

Cena s DPH 
Základná cena modelu
od 22 950 €
Základná cena verzie
od 26 200 €
Cena testovaného exemplára
26 200 €

Najlacnejším variantom je benzínová motorizácia 2.0 i-VTEC s výbavou S, od 22 950 eur. Za naftovým 2.2 i-DTEC musíte postúpiť k výbave Comfort, kde je cenníkovým základom suma 26 200 eur. Ak sa ale poponáhľate, môžete stihnúť do konca júna akciový bonus 2250 eur za diesel, čím sa naftové CR-V dostáva iba o tisícku nad benzínový základ, alebo lepšie povedané presne na rovnakú sumu, ak zvolíte tú istú výbavu Comfort. A pri nej sa ešte na chvíľu pristavíme.

Výbava Comfort je najnižšou do kombinácie s naftovým motorom, parádne sedadlá s Alcantarou má však v sériovom balíku 24 Výbava Comfort je najnižšou do kombinácie s naftovým motorom, parádne sedadlá s Alcantarou má však v sériovom balíku

Ak Hondu u nás jedným očkom sledujete a nič vám to nehovorí, tak vedzte, že Comfort je bývalý stupeň výbavy Style. So zmenou mena sa síce nehýbala cena, ale pribudli nejaké prvky výbavy, napríklad dvojzónová klimatizácia, tempomat, spomínané sedadlá s Alcantarou, kožený volant a radiaca páka, parkovacie senzory vpredu aj vzadu a pár ďalších vecí. Skrátka, Honda síce už aktuálnemu CR-V pár mesiacov stĺka rakvičku, ale zato vymaľovaná a vyčalúnená je ozaj parádne.

Lesk zbledol, kvalita zostala

Čas je neúprosný a Honda CR-V číslo tri už dávno stratila svoj lesk. Mnohé jej komponenty však nezostarli spolu s celý autom, buď preto, že sa priebežne modernizovali, prípadne mali už na začiatku dosť veľký náskok na to, aby si mohli pár rokov pochrapkávať na vavrínovom vankúšiku. A tak je aj šesť rokov po zrode a pár mesiacov pred funusom aktuálna generácia veľmi poctivým kusom auta po stránke priestoru, ergonómie, variability, pohonu i jazdných vlastností.

Áno lesk zbledol, o tom potom, ale na objektívnych kvalitách auta sa nám akosi nepodarilo nájsť takú vrstvu patiny, ktorá by na investičnom semafore rozsvietila červenú. Možno aj preto, že predsmrtne zaujímavý pomer ceny a kvality nie je jediným magnetom. Ale že je tu aj nezanedbateľný faktor dávno vyliečených detských i pubertálnych chorôb, ktorého sa pri niektorých nových autách môžete a pri iných dokonca musíte obávať. Ale to už je iná téma....

Pokračovanie článku nižšie

Anketa
Kúpili by ste si auto tesne pred generačnou výmenou?
ÁNO, je to rozumné
32 %
MOŽNO, za dobrú cenu
50 %
NIE, nové je skrátka nové
16 %
NEVIEM sa rozhodnúť
1 %
Celkovo hodnotilo: 1 517

 

Test Honda CR-V 2.2 i-DTEC 24 Test Honda CR-V 2.2 i-DTEC  

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
2199 cm3
Max. výkon
110 kW/150 k
pri otáčkach
4000/min
Max. krútiaci moment
350 Nm
pri otáčkach
2000-2750/min
Palivo
nafta
Pohon
všetky štyri kolesá
Prevodovka
6-stupňová manuálna
Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
4570 mm
Šírka
1820 mm
Výška
1675 mm
Rázvor náprav
2630 mm
Pohotovostná hmotnosť
1647 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
1722 kg
Užitočná hmotnosť
513 kg
Celková hmotnosť
2160 kg
Objem batožinového priestoru (VDA)
524/1532 l
Objem palivovej nádrže
58 l
Jazdné výkony
Max. rýchlosť
190 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
9,6 s
Spotreba
Mesto - normovaná
8,0 l/100 km
Mimo mesta - normovaná
5,6 l/100 km
Kombinovaná - normovaná
6,5 l/100 km
Mesto - počas testu
8,2 l/100 km
Diaľnica - počas testu
8,5 l/100 km
Priemer testu
7,4 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
171 g/km
Emisná norma
Euro 5
Cena s DPH
Základná cena modelu
od 22 950 €
Základná cena verzie
od 26 200 €
Cena testovaného exemplára
26 200 €

Anketa
Kúpili by ste si auto tesne pred generačnou výmenou?
ÁNO, je to rozumné
32 %
MOŽNO, za dobrú cenu
50 %
NIE, nové je skrátka nové
16 %
NEVIEM sa rozhodnúť
1 %
Celkovo hodnotilo: 1 517


Najnovšie články
Tieto jazdené kombi a SUV sa takmer nekazia

PRVÁ JAZDA   Facelift osviežil dizajn Taliana a priniesol nové prvky vybavenia i personalizácie, ale základné vlastnosti ako imidž a radosť...

Fiat 500: Nemeň to, čo funguje

Špičková nemecká technika proti americkej klasike. Prichádzajúce kupé radu C aj Mustang útočia najmä na emócie, každé z nich to však robí úplne iným...

Nový Mercedes C Coupé verzus Ford Mustang

Štvrtú generáciu vozidla strednej triedy sme preverili v rodinne orientovanom variante s dieselovým dvojlitrom a automatickou prevodovkou.

Test Ford Mondeo kombi: Pán Komfort

Môže byť rodinné auto s naftovým motorom športové? Octavia RS Combi 2.0 TDI v úprave firiem Rieger a Milotec dokazuje, že áno.

Ostro vyladené Škody Octavia Combi RS TDI

Jazdená Mazda 3 je auto, ktoré takmer nepozná slovné spojenie „pokaziť sa“ a dá sa zohnať vo veľmi dobrom stave už od 6 500 eur. Jedna chybička sa však aj...

Jazdená Mazda 3: Ťažko nájsť spoľahlivejšie auto

Nemecký superhrdina spája nespojiteľné. Tvary SUV kríži s kupé a napriek nadváhe dokáže jazdiť takmer ako pravoverný športiak.

BMW X6 M: Modrý Hulk z Bavorska
Aktuality.sk Šport.sk Mobilmánia.sk Živé.sk Čas.sk Adam.sk

Na Slovensku má zostať žiť stovka sýrskych kresťanov. Preverí ich rezort vnútra aj tajná služba. Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že skúseností...

Utečencov čakajú bezpečnostné previerky. Zapojí sa aj SIS

Novinka ponúka zvýšenú odolnosť, no výbavou prešľapuje v nižšej triede.

Odolný Samsung za dve stovky (test)

Až dvanásť rokov sa sériovému vrahovi darilo unikať spravodlivosti. Myslel si, že je Jack Rozparovač.

Spoločníčka zastrelila klienta, mala šťastie!

Že má Facebook svoj Messenger pre písanie a volanie mimo sociálnej siete, ale s jej užívateľmi, nie je nič nové. Teraz ale aplikácia išla...

Facebook Messenger má celkom príjemnú novinku
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×